25 June 2015
Genel

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfi Elvan, Türksat Gölbaşı Yerleşkesini ziyaret ederek, Türksat A.Ş. ve e-Devlet Kapısı hizmetleriyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

e-Devlet Kapısı’nın 2014 yılı kullanım istatistiklerine göre, hizmetleriyle en çok ön plana çıkan kamu kurumları ve 20 milyonuncu kayıtlı kullanıcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal’ın da katıldığı bir törenle ödüllendirildi.

Türksat Gölbaşı Yerleşkesinde gerçekleştirilen e-Devlet Kapısı Ödül Töreni’nde konuşan Bakan Elvan, Türksat’ın bölgedeki en büyük uydu işletmecilerinden biri olduğunu anlattı. Türksat’ın e- Devlet Kapısı’nın yürütücüsü olduğunu, kablo TV yayın hizmeti sunduğunu ifade eden Elvan, “Şu anda 22 ilde Türksat kablo yayını gerçekleştirilmekte, bu yıl 3 il daha ilave edeceğiz. Bu illerimiz Şanlıurfa, Bolu ve Karaman. Bu 3 ilimizde de kablo yayın çalışmaları bu yılsonu itibarıyla tamamlanacak ve kablo yayını yapılan il sayısı 25’e yükselecek” diye konuştu.

Türksat 4A haberleşme uydusunun devreye alınmasıyla TV kanal sayısında %40’lık artış kaydedildiğine işaret eden Elvan, Türksat 4A üzerinden yayın yapan TV kanalı sayısının 585 ulaştığını söyledi. Türksat 5A haberleşme uydusunun üretimi için tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirten Elvan, “Önümüzdeki günlerde en az %25 yerli katkı olmak kaydı ile ihaleye çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

Elvan, Türksat 6A haberleşme uydusunun da milli uydu olarak, bütünüyle yerli kaynaklarla üretileceğini belirterek, bununla ilgili proje çalışmalarına başlandığını, TÜBİTAK ile imzalanan anlaşma çerçevesinde faaliyetlerin yürütüldüğünü bildirdi.

Türkiye olarak Ulusal Konum Belirleme Sistemi’ni geliştirme yönünde çalışmalara başladıklarını hatırlatan Elvan, “Ciddi bir aşamaya geldik. Başarılı bir şekilde devam ediyor. İnşallah artık GPS’e alternatif olan bir sistemi, yani Ulusal Konum Belirleme Sistemi’ni ülkemizde de kuracağız” dedi.

“e-Devlet Kapısı kullanıcı sayısı 20 milyonu geçti”

Vatandaşları en fazla doğrudan ilgilendiren sistemin e-Devlet Kapısı olduğunu vurgulayan Elvan, bugün itibariyle kullanıcı sayısının 20 milyonu geçtiğini, 2014 yılında 3,5 milyon yeni kullanıcının sisteme dâhil olduğunu kaydetti.

Elvan, e-Devlet Kapısı kullanıcısı olma yaşının 15’e düşürüldüğünü, 15 yaş üstü her 3 kişiden 1’inin hâlihazırda e-Devlet Kapısı kullanıcısı olduğunu söyledi.

Hedeflerinin kısa vadede nüfusun %50’den fazlasına e-Devlet Kapısı üzerinden hizmet sunmak olduğunu dile getiren Elvan, hâlihazırda 151 kurum ve kuruluşun bin 83 farklı hizmetinin e-Devlet Kapısı üzerinden verildiğini, bunlar arasında 99 belediyenin de bulunduğunu bildirdi.

“2015 yılında tüm üniversiteleri e- Devlet Kapısı kapsamına dâhil ediyoruz.”

Önceki dönemlerde sistemin daha çok bilgi ve belge almaya yönelik olarak kullanıldığını bildiren Elvan, 2014 itibarıyla vatandaşlar tarafından kamu kurumları ile ilgili işlemlerin bir kısmının e- Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandığına dikkati çekti.

Elvan, askerlik sevk işlemlerinin sadece e-Devlet Kapısı üzerinden yapıldığını anımsatarak, 2014 yılında ilk kez bedelli askerlik başvurularının da e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Elvan, üniversite kazanan tüm öğrencilerin e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt yapmasına imkân sağlayacak sistemin altyapısını oluşturduklarını kaydetti.

Geçen yıl 32 üniversite ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde, tüm kayıt işlemlerinin e- Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirildiğini belirten Elvan, “2015 yılında tüm üniversiteleri bu kapsama dâhil ediyoruz. İnşallah hiç bir öğrencimiz, örneğin Ankara’da bulunup da Elazığ’a kayıt yaptırmak için gitmeyecek, e-Devlet Kapısı üzerinden kayıt yaptırabilecek” şeklinde konuştu.

Bankacılık faaliyetlerinin internet üzerinden de yapılabildiğine işaret eden Elvan, bu yıl Türksat aracılığıyla e-Devlet Kapısı’ndan tüm vatandaşların bankacılık işlemlerini yapma imkânına kavuşacağını bildirdi.

“Aktif Bilgilendirme Sistemi 6 ay içinde devreye girecek”

Bakan Elvan, Aktif Bilgilendirme Sistemi’nin de son derece önem arz ettiğini vurgulayarak, vergi borcu, trafik cezaları gibi bilgilerin e-Devlet Kapısı üzerinden otomatik olarak ilgili kişiye SMS veya internet yoluyla ulaştırılacağını söyledi. Bununla ilgili önemli bir aşama kaydedildiğine dikkati çeken Elvan, “6 ay içinde bu sistemi bütünüyle devreye sokuyoruz. Çalışmalarımız hemen hemen tamamlandı. Ancak bunların test süreçleri var” ifadesini kullandı.

Elvan, Türksat ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği kapsamında lise öğrencilerine yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını belirtti.

“Hedefimiz e-dönüşüm sıralamasında da Dünya’da ilk 10 içinde yer almak”

Elvan, hedeflerinin 2023 yılından önce e-dönüşüm sıralamasında Dünya’da ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu bildirdi. Kamu Entegre Veri Merkezi Projesi’nin kurulması yönünde çalışmalarının olduğunu dile getiren Bakan Elvan, şöyle konuştu:

Günümüzde veri güvenliğine daha çok önem vermemiz gerekiyor. Veri güvenliğini de tam manasıyla sağlamak açısından Kamu Entegre Veri Merkezleri kuruyoruz. Burada kamunun tüm verileri saklanacak ve isteyen kurumlarımız bu verilere bu merkez üzerinden ulaşabilecekler. Bunların yedeklemesi de söz konusu olacak. Bir ilde Kamu Entegre Veri Merkezi kuracağız, bir başka ilde de bunun yedeklemesini sağlayacağız. Şu anda bu Kamu Entegre Veri Merkezi ile ilgili çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Aslında bu da e-dönüşümün bir parçası. İlkini de Konya Kozağaç’ta kurmayı düşünüyoruz.

Türksat’ın projelerinin yazılım sektörünün gelişmesine katkı sağladığını ifade eden Elvan, son iki sene içinde şirketin 250 tedarikçi firmayla işbirliği yaptığını anlattı. Elvan, Türksat’ın yürüttüğü projelerde açık kaynak kodlu yazılımları kullanmaya özen gösterdiğini dile getirerek, “Önümüzdeki günlerde akıllı telefonlarınızdan Türksat’ın uygulamalarına girmemiz mümkün olacak” dedi.

KKTC’de e-dönüşüm projesini A’dan Z’ye Türksat’ın gerçekleştirdiğini ahatırlatan Elvan, 2 ay içinde e-kimlik dağıtımı yapacaklarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tüm devlet hizmetlerinin bu sistem üzerinden verileceğini bildirdi.

Elvan, bugün itibarıyla 14 kamu kurum ve kuruluşunun Belgenet projesini kullandığını ifade ederek, sadece Orman Genel Müdürlüğü Belgenet kullanıcı sayısının 20 bine ulaştığını kaydetti.

Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ise e-Devlet Kapısı kapsamında her vatandaşa e-posta adresinin verilip verilmeyeceğine ilişkin sorulan bir soru üzerine, vatandaşların kendi elektronik posta adreslerini e-Devlet Kapısı’na kaydettirdiklerini, aktif bilgilendirmenin bunlar üzerinden yapılacağını söyledi. Prof. Dr. Gül, kendilerinin ayrıca bir e-posta adresi vermeyeceklerini ifade etti.

Bakan Elvan konuşmasının ardından, 20 milyonuncu e-Devlet Kapısı kullanıcısı Rabia Özdemir’e dizüstü bilgisayar ödülünü takdim etti.

Ayrıca, e-Devlet Kapısı hizmetlerine ilişkin, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Osman Ünlü, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Lütfi Aydın ve Haberleşme Genel Müdürü Mustafa Koç’a da Bakan Elvan tarafından sertifika verildi.