16 May 2019
Genel

Türksat’ın ev sahipliğinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen iftar programına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yanı sıra, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan konuşmasında, Türkiye'de, WhatsApp uygulamasındaki güvenlik açığından mağdur olması muhtemel kullanıcılar ve güvenlik açığına karşı alınan tedbirler hakkında bilgi verilmesi için WhatsApp yetkililerine gerekli uyarıların yapıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere verdiği değer ve onlara yüklediği misyonun, hem Türkiye hem de Dünya için bir müjde olduğunu vurgulayan Sayan, son 17 yılda ekonomi başta olmak üzere hemen her alanda yakalanan ivmenin etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin tamamını kapsayacak yerli ve milli teknoloji çalışmalarına mesai ayırmanın önemine değinen Sayan, WhatsApp uygulamasında güvenlik açığının haberlere yansıdığını anımsattı.

Yurtdışı kaynaklı uygulamalardaki güvenlik zafiyeti dolayısıyla yerli ve milli uygulamaların kullanılmasına önem verilmesini isteyen Sayan, iletişim teknolojilerinin güvenli ve bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

WhatsApp ve benzeri iletişim, mesajlaşma uygulamaları yerine Türkiye'deki işletmeciler tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan "Laff", "Bip" gibi uygulamaların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Sayan, bunların yenilerini 2023 hedefi doğrultusunda tamamen yerli ve milli imkânlarla gençlerin geliştireceğini kaydetti.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen de iftar programına katılan öğrencilere Türksat hakkında bilgi verdikten sonra üniversite öğrencileri arasında bu yıl 4. kez düzenlenen Model Uydu Yarışmasıyla ilgili konuştu. Genel Müdür Şen, iftar programına katılan öğrencileri gelecek yıllarda düzenlenecek model uydu yarışmalarına davet etti.

Türksat’ın üniversiteler ve teknoparklarla son dönemde yaptığı işbirliklerine değinen Şen, muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın ancak eğitim ve öğretimle mümkün olduğunu vurguladı.

Bilişim alanında yürütülen projelere örnekler veren Şen, Türksat’ın “Kamu’nun Bilişim Çözüm Merkezi” misyonunu vurgulayarak kurumların bilişim ihtiyaçlarına kaliteli ve sürdürülebilir çözümler sunulduğunu ifade etti.