/
Ankara
Genel

Türksat entegratörlüğünde yürütülen Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) Projesi kapsamında proje sahibi (AFAD) ve paydaşları (Türksat, Netaş, Başarsoft) akşam yemeğinde bir araya geldi.

4 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleşen programda konuşan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, afet yönetimi alanında hâlihazırda Dünya’nın önde gelen kurumlarından olan AFAD’ın bu alandaki kabiliyetlerini bilişim teknolojileri ile birleştirerek yapılan çalışmalardan alınacak verimi zirveye taşıyacaklarını ifade etti. Güllüoğlu, sistemin yeteneklerinin zamanla artacağı bir yapıda olacağını belirterek “İnşallah az kullanacağımız ama ihtiyaç durumunda da daha verimli işlere vesile olan bir ürün olarak memlekete hizmet edecektir. Projede emeği geçen her paydaşı, her personeli tek tek kutluyorum.” diyerek sözlerini tamamladı. AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı İrfan Keskin, göreve geldiği günden bu yana AYDES projesinin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirtti. AYDES için büyük çaba harcadığını belirten Keskin, başta kendilerine inanan AFAD yönetimine, projede emeği geçen tüm AFAD personeline ve paydaşlara teşekkürlerini iletti.

Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen yaptığı konuşmasında, herhangi bir projeyi sonuçlandırmanın projeyi başlatmaya kıyasla daha zor olduğunu ifade etti. Kapanışlarda gülen yüzlerin her projeye nasip olmadığını belirten Yeşilçimen, kamu bilişim projelerinde elde edilen başarıların proje sahiplerine ve paydaşlara sağladığı kazanımlardan ziyade ülkeye katkı sağladığının altını çizdi.

Netaş’ın Kamudan Sorumlu Genel Müdürü Kamil Orman ise yaptığı konuşmasında projenin başından bu yana zorlu süreçlerin geride bırakıldığını ve bugün bu mutlu tablo ile karşılaşıldığını ifade etti. Orman, bu ve benzeri projelerin bilişim ihracatına da katkı sağlaması gerektiğini belirtti. Projenin yerli katkısına dikkat çeken Başarsoft Genel Müdürü Alim Küçükpehlivan ise, AYDES projesiyle birlikte paydaşlarla daha büyük projelere girme cesareti kazanıldığını ve bunun söz konusu tecrübenin yurtdışına taşınmasına da vesile olduğunu ifade etti.

Program çekilen aile fotoğrafının ardından sona erdi. 

 

 

Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) Projesi Nedir?

AYDES Projesi ile afet öncesi (hazırlık ve zarar azaltma), afet süreci (müdahale), afet sonrası (iyileştirme) aşamalarını içeren Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, AFAD süreçlerini ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’nin (İAADM) acil durum süreçlerini içerecek şekilde, çeşitli kurumları / kuruluşların koordineli bir şekilde çalışmasına imkân verecek, afet / acil durum yönetiminde ihtiyaç duyulan kurumların ürettiği verilerle entegrasyonu sağlayacak, sürdürülebilir bir afet yönetim ve bilgi sisteminin oluşturulması amaçlanmıştır.

Gerçekleştirildiği takdirde projenin, kabiliyet açısından, Dünya’daki afet yönetimi için kullanılan sayılı projelerden birisi olması beklenmektedir. AFAD’ın yönetim süreçlerini içermesi ve afet yönetiminde sağlayacağı verimli kaynak yönetimi, hızlı müdahale, etkin koordinasyon, bilgi yönetimi ve karar destek sistemleri katkıları açısından büyük önem arz etmektedir.