Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Toplantısı Yapıldı

Buradasınız

İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türksat arasında Aralık 2017 tarihinde imzalanan “İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Projesi Mevcut Durum ve İhtiyaç Analizi İşi” hizmet alım sözleşmesi kapsamında Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması Toplantısı, Grand Ankara Otel’de yapıldı.

Toplantıya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce’nin yanı sıra, Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Harita Genel Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, İller İdaresi Genel Müdürü Doç Dr. İlker Gündüzöz ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu katıldı.

Konuşmacılar projede üstlendiği roller dolayısıyla Türksat’a teşekkürlerini ifade ederken, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yeşilçimen, projeyi Türkiye’deki e-Dönüşümün bir parçası olarak gördüklerini vurguladıktan sonra şöyle konuştu:

Analiz çalışmalarımız sonucunda, mülki idari sınır ile ilgili sorunlar, sınırların sınıflandırılması, projenin yaygın etkisi ve katma değeri, mevcut durum analizi, idari ve kurumsal altyapı, hukuki altyapı, teknik altyapı gereksinimleri ve yurtdışı uygulamaları gibi başlıkları içeren Mevcut Durum ve İhtiyaç Analiz Raporu’nu ortaya koyacağız. Böylece elde edilen sayısal mülki idari sınır verilerini kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, merkezi ve yerel planlamaların yapılmasında ve istatistiki verilerin üretilmesinde kullanabileceğiz.

Doğruluğu, etkinliği ve verimliliği artıran coğrafi tabanlı bir bilgi sistemi kurulacağını belirten Dr. Yeşilçimen, bu sistemle güncel ve tarihsel verilerin görüntülenmesinin, sorgulanmasının ve raporlanmasının sağlanacağını, nihai olarak da e-Devlet Kapısı üzerinden de paylaşılabileceğini vurguladı.

Etkinlik Yeri: 
Grand Ankara Hotel
Etkinlik Tarihi: 
Salı, Şubat 6, 2018 to Çarşamba, Şubat 7, 2018