/
Bakü, Azerbaycan
Genel

Dünyanın önde gelen teknoloji festivalleri arasındaki yerini alan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl ilk kez 26-29 Mayıs tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlendi.

Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta gerçekleştirilen festivale Türkiye'den İçişleri, Milli Eğitim, Ulaştırma ve Altyapı Bakanları, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türksat A.Ş., ASELSAN, Baykar, HAVELSAN, ROKETSAN, STM, TEI, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Türkiye Uzay Ajansı gibi kurum ve kuruluşlar tarafından stantlar açıldı. Türkiye’nin teknoloji firmaları yanında Azerbaycan'dan katılımcı kuruluşlar ile yarışmalara katılan gençler de festival çerçevesinde ürünlerini ve projelerini tanıttı.

120 bin metrekare alanda yapılan festivalde yaklaşık 5 bin öğrenci teknofest yarışmalarına katıldı. Festival çerçevesinde lise, lisans ve üzeri mezun kategorilerinde Baku Skills, Çevre Teknolojileri, İnsanlık Yararına Teknoloji, İnsansız Hava Araçları, Planör, Tarım Teknolojileri, Model Uydu (CanSat), Robotik, Smart Karabağ Hackathon, Rocket League Avrupa Şampiyonası yarışmaları düzenlenerek dereceye giren takımlara ödülleri verildi.

Festival süresince Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK ile birlikte Atak Helikopterleri, Hürkuş ve  Azerbaycan Hava Kuvvetleri Bakü semalarında gösteri uçuşları yaparak izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattı.

Türksat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı standında yer aldı

Festivalde ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği stantlardan biri olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı standında, bakanlıkla birlikte Türksat A.Ş., SHGM, DHMİ ve PTT yönetici ve çalışanları da yerlerini alarak Azerbaycanlı öğrenci ve gençlere yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı standını Adil Karaismailoğlu ve Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ziyaret ederek kurum yöneticilerinden bilgiler aldı.