Türksat, Düzce Teknoloji Zirvesi’ne katıldı

Buradasınız

Düzce Genç Girişimciler Kurulu ve Düzce Genç MÜSİAD’ın destekleri ile düzenlenen “Düzce Teknoloji Zirvesi”, 21-24 Ekim 2019 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Teknolojinin tüm konularının konuşulduğu zirvede, Türksat Teftiş Kurulu Başkanlığı personeli Adnan Çelik, “Teknolojide Yerli ve Milli Olmak” başlıklı bir konuşma yaptı.

Çelik, 1930’lu yıllarda uydu ve uzay çalışmalarının amatör roket denemeleriyle gençler tarafından başlatıldığını, bu nedenle gençliğin çok önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Türkiye’de son 15 yıl içinde uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarda atılan adımların önemine işaret eden ve Türksat insan kaynağının ve kıymetinin bu çalışmalardaki katkısını ifade eden Çelik, “Bugün insan kaynağımızın işin başında olduğu uydu uzay çalışmalarımız var” dedi. 

Bundan önceki dönemlerde başkalarının başarılarını anlatarak vakit kaybettiğimize değinen Çelik , “Söz gelimi yıldız gözlem çalışmaları, Galileo’dan 337 yıl önce 1272’de Cacabey tarafından başlatılmıştı” diye konuştu.

Çelik, programın sonunda gençlerin sorularını yanıtladı.

 

Etkinlik Yeri: 
Düzce
Etkinlik Tarihi: 
Pazartesi, Ekim 21, 2019 to Perşembe, Ekim 24, 2019