Türksat, Kablosuz Ağların Geleceği ve 5G etkinliğine katıldı

Buradasınız

Kamu Bilişim Derneği ve ICT Media işbirliğiyle düzenlenen “Kablosuz Ağların Geleceği ve 5G” etkinliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ev sahipliğinde gerçekleşti.  

30 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Kamu Bilişim Derneği Başkan Yardımcısı Yakup Şıvka, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı, ICT Medya Genel Yayın Yönetmeni Murat Pehlivan ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye'ye yönelik siber saldırıların çoğunlukla elektronik haberleşme altyapısını ve kamu kurumları başta olmak üzere bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef aldığını söyledi.

Bu yıl işletmeciler tarafından USOM'a Eylül ayı itibarıyla raporlanan saldırılara ilişkin bilgi veren Sayan, “2019'da Türkiye'ye 95 binin üzerinde saldırı gerçekleştirildi. Bu yıl raporlanan siber saldırıların, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat arttığını görüyoruz.” dedi. Siber tehditlerle mücadele kapsamında tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen ve makine öğrenmesi ile yapay zekâ teknolojilerini temel alan yazılımlar kullanıldığını belirten Sayan, siber güvenliğe yönelik tehlikelerin daha oluşmadan kaynağında yok edilmesini amaçladıklarını bildirdi.

Etkinlik kapsamında “Kablosuz Ağlar ve Güvenlik” başlıklı panelde bir konuşma yapan Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı ise kurumsal ağlar için kullanıcı ve cihaz doğrulamalarının yapılmasının önemli olduğunu belirtti. 

Etkinlik Yeri: 
BTK, Ankara
Etkinlik Tarihi: 
Çarşamba, Ekim 30, 2019