Türksat SAR Uydu Sistem ve Teknolojileri Çalıştayı Yapıldı

Buradasınız

Türksat Uydu Uzay ve Teknoloji Günleri kapsamında düzenlenen Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistem ve Teknolojileri Çalıştayı, Ankara Green Park Hotel’de gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türkiye’nin Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ihtiyacının belirlenmesi için radar görüntüsü üreten ve kullanan kurumların görüşlerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ‘SAR Uydu Sistem ve Teknolojileri Çalıştayı sonucunda elde edilecek bilgi birikimi doğrultusunda, SAR özelinde coğrafi görüntülere duyulan ihtiyaç, daha doğru hedef ve odaklara yönelecektir.” dedi.

Şen, Türksat’ın, yürüttüğü uydu projeleri ve stratejik işbirlikleriyle kişi ve kurumlara Dünya’nın her yerinden kesintisiz iletişim olanağı sağladığını söyledi.

Şirketin e-Devlet Kapısı’nı işlettiğini dile getiren Şen, büyüyen kablo-fiber altyapısıyla internet kullanıcılarının hızına hız katmaya devam ettiklerini ifade etti.

Şen, Türksat olarak, Türkiye’nin teknolojik gelişimine öncülük etmek ve kesintisiz iletişim altyapısı kurmak hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Bilişim hizmetlerinde, kamunun bilişim çözüm merkezi olmaya yönelik faaliyetlerimiz devam ediyor. Türksat bilişim hizmetleri kapsamında, e-Devlet Kapısı, veri merkezi hizmetleri, siber güvenlik projeleri, yazılım projeleri, bilişim AR-GE projeleriyle coğrafi bilgi teknolojileri projeleri gerçekleştiriliyor.” diye konuştu.

Şen, Göktürk-1 uydusunun haberleşme konisi içindeki ihtiyaç fazlası kapasitesinin ticarileştirilmesi haklarının Türksat’a devredildiğine işaret ederek, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile şirket arasında görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’de özellikle SAR görüntülerine duyulan ihtiyacın belirlenmesi kapsamında, ülkedeki mevcut olgunluk durumunun tespitiyle ilgili, görüntü verisi üreten ve kullanan kurumların ve kuruluşların görüşlerine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Şen, şunları söyledi:

Çalıştay sonucunda elde edilecek olan ortak bilgi birikimi doğrultusunda, SAR görüntüleri özelinde coğrafi görüntülere duyulan ihtiyaç, daha doğru hedef ve odaklara yönelecektir. Katılımcıların görüşlerinin alınması, şirketimizin yakın gelecekte temin edilecek coğrafi görüntülerin ve bu görüntülerden elde edilebilecek katma değerli ürün ve servislerin sunulmasına yönelik faaliyetlerine ışık tutacaktır. Böylece, ülkemiz adına daha etkin, doğru, uygulanabilir strateji ve politikaların geliştirilmesine katkı sağlanmış olacak.

Çalıştaya İtalya’dan katılan e-Geos CEO’su Massimo Claudio Comparini ise, sürdürülebilir bir gelecek için uzaydan Dünya’yı gözlemlemeye devam edeceklerini belirtti.

Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü persoli Mücahit Osman Özdemir "SAR Teknolojisi Nedir?" başlıklı bir sunum yaptı.

Etkinlik Yeri: 
Green Park Hotel, Ankara
Etkinlik Tarihi: 
Perşembe, Ekim 3, 2019