/
Kayseri
Uydu

 

Uydu Hizmetleri Pazarlama Direktörü Kazım Efendioğlu, Ankara Askeri Ataşeler Birliği’nin (Ankara Military Attaché Corps / AMAC) resmi yayını olan AMAC Magazine tarafından düzenlenen Kış Konferansı’nda 49 ülkenin Askeri Ateşesi ile bir araya geldi. Efendioğlu, Ateşelere yönelik yaptığı sunumda, Turksat, Türksat uyduları ve PEYCON anten ailesi ile ilgili önemli bilgiler verdi.


Uydu Hizmetleri Pazarlama Direktörü Efendioğlu Türkiye’de görev yapan, başta askeri ataşeler ve savunma ataşeleri olmak üzere yabancı misyonlar, savunma ve havacılık sektörünün en önemli paydaşlarının bir araya geldiği AMAC Magazine Kış Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı. Türk savunma ve havacılık sanayisinde uluslararası iş birliklerinin artırılması amacıyla düzenlenen ve Ankara Askeri Ataşeler Birliğinin (Ankara Military Attaché Corps / AMAC) resmi yayını olan AMAC Magazine tarafından düzenlenen konferansta Türksat’ın hizmetlerine yönelik sunum yapan Efendioğlu, Türksat uyduları ile ilgili başta Afrika Kıtası'ndaki kapsama alanları ve farklı alanlarda verdiği hizmetleri anlattı.

Türksat 3A,  Türksat 4A, Türksat 4B ve  Türksat  5A uydularının Ka ve Ku bandında verdiği hizmetlere ilişkin  ayrıntılı açıklama yapan Efendioğlu, yakın zamanda hizmete girecek Türksat 5B uydusu ile ilgili de KA bandı hizmetleri ve kapsama alanına ilişkin bilgiler verdi. Efendioğlu, Türksat tarafından milli ve yerli olarak üretilen hareketli araçlar için denizde ve karada uydu aracılığıyla ekonomik, kesintisiz hizmet olanağı sağlayan SOTM (Satcom On The Move) antenleri HidrOn ve çanta dahil 14.5 kg ağırlığında, sırtta taşınabilir manpack anteni olan MicrOn’u da Askeri Ateşelere tanıttı. Türksat uydularının gücünü de alan PeycOn ailesi antenlerinden MicrOn'un, zorlu koşullarda bile birkaç dakika içerisinde uyduya bağlanabildiğini anlatan Efendioğlu, MicrON'un Ka-Bant üzerinden 6 mbps (upload)/ 25 mbps (download) hızında internet bağlantısı sağladığına da dikkat çekti.

Uydu Hizmetleri Pazarlama Direktörü Efendioğlu, sunumunda Türksat'ın uydu IOT çözümleri ve mobil hava çözümleri alanındaki kabiliyetlerine ilişkin bilgiler de verirken, Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye'de çeşitli kurumlara verilen uydu haberleşme çözümleriyle ilgili verilen desteklere ilişkin de bilgiler verdi. Efendioğlu, Türkiye’nin yerli olarak geliştirilen ve bu alandaki yeteneklerini daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydusu projesi Türksat 6A'ya ilişkin de açıklamalarda bulundu.