Verimlilik ve Teknoloji Fuarı Başladı

Buradasınız

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Türksat’ın iletişim desteğiyle düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, ATO Congresium’da başladı.

31 Ekim - 3 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen fuara, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı.

“Gelecek için teknolojiler” temasıyla düzenlenen ve 155 teknoloji firmasının yer aldığı fuarda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, verimliliğin bir boyutunun da tüketim olduğunu söyledi. Türkiye’nin enerji ihtiyacını ithalatla karşılayan bir ülke olduğunu, hidroelektrik kaynaklarının yetersiz olduğunu, petrol ve doğalgazı yurtdışından aldığını söyleyen Şentop konuşmasına şu şekilde devam etti:

Aynı şekilde su fakiri bir ülkeyiz. Mevcut su kaynaklarının tamamı Tuna Nehri'nin 1 yıllık hacminin yarısı kadar. Bunun yanında gıda ihtiyacımızı karşılamak için ithalat yapmak zorundayız. Doğal olarak sahip olduğumuz her şeyi en verimli şekilde değerlendirmeliyiz. Fakat biz tüketirken yeterli duyarlılığı göstermiyoruz.

Şentop, toplam gayri safi milli hasılanın 4 trilyon lira olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

Biz her yıl gayri safi milli hasılamızın yüzde 15’ini israf ediyoruz. Yani yıllık 550 milyar liralık değerimizi çöpe atıyoruz. 550 milyar lira, 100 milyar dolar demek. Enerjiyi, suyu, gıdayı, meyve-sebzeyi israf ediyoruz. Aynı zamanda zamanı ve emeği de israf ediyoruz. Oysa israf ettiğimiz değerlerle her yıl en az 6 tane İstanbul Havalimanı yaparız. Hepimiz daha verimli üretmek, israf etmeden tüketmek zorundayız. Tükettiklerimiz içinde sadece havanın hiçbir maliyeti yok. Onu da hızlı bir şekilde kirletiyoruz. Havayı ve çevreyi hor kullanmanın bize maliyeti küresel ısınma ve iklim felaketleri oluyor. Bu sebeple gelecekte nasıl yaşamak istiyorsak, bugün öyle davranmalıyız. Sınırsız ihtiyaçları karşılamak için yapılan vahşi tüketim yarışının sonu yok. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin üretimde verimliliğe daha çok odaklanması gerekiyor. Biz az zamanda, az maliyetle daha çok iş yapmak zorundayız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlık olarak verimliliğin arttırılmasını son derece önemsediklerini bildirerek özgün fikirlerin, yeni teknolojilerin ve yenilikçi bakış açılarının üretime hakim olmasını istediklerini vurguladı. Daha istikrarlı ve daha güçlü ekonomi hedeflerine sanayide, tarımda, turizmde, enerjide ve sağlıkta verimliliği artıracak politikalarla varılacağını bildiren Bakan Varank şunları söyledi:

Makine sektörü üretimi sırtlayan, teknolojik yeniliklerle birlikte sürekli gelişen ve oldukça geniş yan sanayi bağlantısına sahip bir alan. Taşıdığı öneme binaen, makineyi öncelikli sektörler içine aldık. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile yüksek katma değerli ürünleri yerli imkân ve kabiliyetlerle üretmeyi hedefliyoruz. Program kapsamında sunduğumuz tüm teşvikleri, bütüncül bir anlayışla yönetecek, alıcı ve üreticiyi aynı anda destekleyeceğiz. Makine sektörüyle başladığımız bu programı, çok kısa bir sürede diğer sektörler için de uygulayacağız. Ülkemizde ilk defa uygulanan bu programa başvuruları gerçekten çok önemsiyoruz.

Dört gün boyunca devam edecek fuar kapsamında, 2 Kasım Cumartesi günü Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A konulu panel düzenlenecek. Panel programında Türksat, TÜBİTAK Uzay, TAI, Aselsan ve Ctech firmalarında çalışan uzmanlar, kurumlarının projedeki görevleriyle ilgili sunumlar yapacak.

Konferans programı Türksat Tanıtım Kanalı’ndan canlı olarak yayınlanıyor.

Etkinlik Yeri: 
Ankara
Etkinlik Tarihi: 
Perşembe, Ekim 31, 2019 to Pazar, Kasım 3, 2019