Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile İşbirliği Çalışmalarında İlk Adım

Buradasınız

Üniversite ile sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin uydu AR-GE ve bilişim alanlarında ihtiyaç duyduğu konuları değerlendirmek, Türksat’ın ilgili ihtiyaçlara yönelik olası çözümlerini görüşmek üzere video konferans aracılığıyla 29 Mayıs tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Türksat’ı temsilen Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetimi Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörü Tayfun Dar, Bilişim İş Geliştirme Yöneticisi Özkan Tutar ve Akıllı Çözümler Proje Yöneticisi Erhan Gündoğdu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ni temsilen ise Prof. Dr. Rıfat Edizkan, Doç. Dr. Kemal Özkan, Dr. Şahin Coşkun, Halil İbrahim Özer, Halil Gürbüz ve Serkan Uğurluoğlu katıldı.

Türksat Bilişim portföyünü içeren bir tanıtımla başlayan toplantı, Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörü Tayfun Dar’ın uydu ve AR-GE çözümleri sunumuyla devam etti. Uydu haberleşmesi alanında ders verilmesi ve staj programı gibi üniversitede yapılabilecek çalışmalara değinildi.

Üniversite öğrencilerinin uydu haberleşmesi alanında bilgi sahibi olmasının ve iş hayatına daha hazır bir insan kaynağının çok değerli olduğunun altını çizen Dar, üniversite ile yapılabilecek söz konusu çalışmaların önemsediğini belirtti.

Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, akıllı çözümler ve anahtar teslim projeler başta olmak üzere, Türksat’ın bilişim alanındaki kabiliyetlerinden söz etti. Üniversitelerin akıllı çözüm entegrasyonu ile akıllı kampüse dönüşebilmesi için yapılabilecek çalışmalarda Türksat’ın işbirliğine açık olduğu ifade eden Çöllüoğlu, şirketin e-dönüşüm alanındaki tecrübesini de anlattı.