Uydularımız

Buradasınız

Türksat 2A Uydusu

Türksat 2A haberleşme uydusu, 10 Ocak 2001 tarihinde yörüngesine yerleştirilmek üzere Ariane 4 roketiyle fırlatılmıştır. 2001 yılı Şubat ayı itibarıyla başlatılan hizmetler, başarıyla devam etmektedir. Geniş bir kapsama alanı içinde 50 dBW‘ın üzerinde EIRP (uydunun yere iniş gücü) ile 42° Doğu boylamındaki Türksat 3A ile aynı pozisyonda hizmet veren Türksat 2A uydusu, teknik performansıyla Avrupa ve Orta Asya‘da Türk toplumunun yaşadığı çok geniş bir bölgeye kaliteli uydu yayın hizmeti sunar. Orta Doğu ve Rusya‘yı da içine alacak şekilde Batı Avrupa‘dan Orta Asya‘ya kadar uzanan kapsama alanında 100 milyonu aşkın Türkçe konuşan bir bölgeye 50-60 cm‘lik küçük çaplı çanak antenlerle Türksat 2A üzerinden ulaşabilmektedir.

Türksat 2A Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.

Türksat 3A Uydusu

Türksat 3A uydusunun üretimi, 10 Şubat 2006 tarihinde Alcatel firması ile yapılan anlaşma kapsamında başlamıştır. Uydu, Fransız Guyanası‘nda yer alan Kourou Guyana Uzay Merkezi‘nden 13 Haziran 2008 tarihinde 01:05‘te Ariane 5 roketiyle uzaya gönderilmiştir. 42° Doğu lokasyonunda hizmet vermektedir.

Diğer uydularımıza kıyasla daha yüksek bir kullanım kapasitesine sahip olan Türksat 3A uydusu, hem uydu haberleşme hizmetleri, hem de Avrupa, Türkiye ve Orta Asya üzerinden doğrudan TV yayınları için kullanılmaktadır. Türksat 3A uydusunun sahip olduğu yüksek alış gücü avantajına sahip Türkiye kapsama alanı, Türkiye‘den uplink yapacak TV yayınları, genişbant veri hizmetleri, VSAT ve darbant veri hizmetleri için kullanılmaktadır. Böylece küçük çaplı ve düşük maliyetli uplink sistemleriyle uydu üzerinden hizmet veren kullanıcılara büyük kolaylık sağlanmıştır.

Türksat 3A Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.

Türksat 4A Uydusu

Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının tedariki için 7 Mart 2011 tarihinde Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) firması ile sözleşme imzalanmıştır. Türksat 4A haberleşme uydusunun üretim ve test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 8 Ocak 2014 tarihinde Sayın Başbakanımızın katıldığı bir tören yapılmış; uydu, 14 Şubat 2014 tarihinde Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Proton roketiyle uzaya gönderilmiştir. Türksat 4A, Ku-bant 'ta Türkiye, Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya ile Sahra Altı Afrika bölgelerini kapsamaktadır. Uydu üzerinde ayrıca Ka-Bant da kullanılmaktadır. Daha önce hizmet verilemeyen Sahra Altı Afrika’ya da Türksat 4A aracılığıyla DTH, SNG, VSAT gibi hizmetlerin pazarlanması mümkün olmaktadır. Türksat 4A, 42° Doğu yörüngesinde, 2016 yılı başında ömrünü tamamlaması beklenen Türksat 2A’nın yerini alırken, önemli bir kapasite artışı da sağlamıştır. Bu yörüngedeki Türksat uyduları üzerinden yayın yapan TV sayısı 2014 yılı sonu itibarıyla 580’e ulaşmıştır.

Türksat 4A Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.

Türksat 4B Uydusu

Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının tedariki için 7 Mart 2011 tarihinde Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) firması ile sözleşme imzalanmıştır. 50° Doğu boylamında görev yapan Türksat 4B uydusunun üretimi ve testleri 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. 16 Mayıs 2014’teki Proton roketi arızası sonrası durdurulan fırlatmalar, 28 Eylül 2014 tarihinde başlamıştır.

Türksat 4B haberleşme uydusu, 16 Ekim 2015 Cuma günü 23.40’da (TSİ) Kazakistan Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatılmıştır. Türksat 4B haberleşme uydusu, Türkiye, Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Çin’in Batısını içine alan Güney Batı Asya’yı kapsama altına almaktadır. Türksat 4B haberleşme uydusu üzerinden Ku frekans bandında TV yayıncılığına ilave olarak Ka frekans bandındaki spot kapsama alanları ile yüksek hızlı ve daha düşük maliyetlere sahip internet erişim hizmetleri sunulacaktır. Türksat 4B ile birlikte 50° Doğu yörüngesinde ilk defa Türksat uydusu işletlmektedir.

Türksat 4B Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.