06 Kasım 2017
Genel
Uydu

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin, 9 Kasım’da sözleşmesi imzalanacak olan haberleşme uyduları Türksat 5A ve Türksat 5B ile yapım aşamasındaki Türksat 6A’yı kullanmaya haberleşme uydularının sayısı 6’ya yükselecek.

Türkiye’nin mevcut uydu filosunda hâlihazırda 3 haberleşme uydusu ile 3 gözlem uydusu bulunuyor. Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları haberleşme ihtiyacını karşılarken Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat gözlem uyduları gözlem yapıyor.

Türkiye, 31 derece Doğu, 42 derece Doğu ve 50 derece Doğu olmak üzere üç farklı yörüngede uydu hizmeti veriyor. 42 ve 50 derece Doğu yörüngelerini Türksat uyduları kullanırken, 31 derece Doğu yörüngesinde kiralık uydu yer alıyor. 31 derece Doğu yörüngesine kiralık uydu yerine Türkiye’ye ait bir uydunun yerleştirilmesi planlanıyor. Türksat 5A bu amaçla yapılıyor. Türksat 5B ise 42 derece Doğu yörüngesindeki kapasiteyi artıracak. Tedarik süreçleri devam eden bu uyduların yapımı için Dünya’nın önde gelen firmalarından Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya’dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada-ABD ortaklığındaki MDA/Space Systems Loral teklif verdi.

Teknik açıdan yeterli görülen bu üç firmadan, malî ve yerli katkı anlamında en iyi teklifi veren Airbus D&S ile 9 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek Global SatShow’da sözleşme imzalanacak. Sözleşmenin hemen ardından uyduların üretimine başlanacak. Türksat 5A’nın 2020’de, Türksat 5B’nin ise 2021’de uzaya gönderilmesi hedefleniyor.

Ankara’daki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretimi devam eden Türksat 6A’nın ise 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.