/
Antalya
Genel

Türkiye’nin şova dayalı ilk uluslararası ticari ve askeri havacılık fuarı Eurasia Airshow başladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Türksat A.Ş.’nin iletişim sponsorluğunda gerçekleştirilen Eurasia Airshow, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde bulunan alanda açıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, Antalya’da açılan Eurasia Airshow ile ilgili olarak, “Havacılık ve uzay sektörünün lider markalarını bir araya getiren fuarın, sektörümüzün küresel ölçekte tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını belirtmek isterim.” dedi.

Bakan Yardımcısı Coşkunyürek, açılış töreninde, etkinliğin, havacılık sektörünün geldiği noktayı gösterme açısından önemli olduğunu söyledi.

Bu tür fuarların, küresel gelişimin tanıtılması ve pazarlama imkânlarının elde edilmesi bakımından da önemli olduğunu vurgulayan Coşkunyürek, Dünya’nın önde gelen havacılık sektörü temsilcileriyle Türkiye’nin havacılık sektörü temsilcilerinin bir araya gelme imkânı bulacağını dile getirdi.

Havacılığın stratejik açıdan büyük önem taşıyan, en son teknolojinin kullanıldığı sektörlerin başında geldiğini ifade eden Coşkunyürek, “Türkiye, coğrafi mekân itibarıyla Asya, Ortadoğu, Avrupa ve Afrika’nın kesim noktasında doğal bir hat üzerinde bulunmaktadır. 2017 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa’nın 4’üncü büyük bağlantı merkezi konumuna ulaşmıştır.” diye konuştu.

Havayolu yolcu sayısı 200 milyona ulaştı

Serbestleştirme politikalarıyla sektörde faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin sayısının arttığını, sektörde sağlanan rekabetle bilet fiyatlarının ucuzladığını anlatan Coşkunyürek, Türkiye’de 2003 yılında yaklaşık 35 milyon olan yolcu sayısının bugün 200 milyonu aştığını kaydetti.

İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanı projesine değinen Coşkunyürek, 10 milyar avroya mal olacağı öngörülen projenin yüzde 85’inin gerçekleştirildiğini, 29 Ekim 2018’de havalimanının açılmasının planlandığını bildirdi.

Bakanlık olarak havacılık ve uzay sanayiinde amaçlarının teknoloji ithal eden değil, teknoloji üreten ve geliştiren bir ülke konumuna geçmek olduğunu vurgulayan Coşkunyürek, bakanlıkları koordinasyonunda Türksat 6A haberleşme uydusu projesinin devam ettiğini, uydunun 2020’de uzaya fırlatılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Fuarda Türksat, uydu haberleşmesi alanında yürüttüğü faaliyetlere yönelik görüşmelerin yanı sıra, Ka-Bant ile Inmarsat ürünlerinin ve hizmetlerin tanıtımını da yapılacak.