Prof. Dr.Kemal YÜKSEK
Prof. Dr.Kemal YÜKSEK
Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Kemal Yüksek, 1969’da Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu.

Matematik Mühendisliği lisans eğitimini 1990 yılında, Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansını 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) tamamladı.

Doktora çalışmaları sırasında Uygulamalı Matematik üzerine yoğunlaştı ve aynı alanda 1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden (YTÜ) doktora derecesini aldı.

Akademik kariyerine "Araştırma Görevlisi" olarak 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde başladı. 2000 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve yaptı. 2011 yılında Doçent olan Yüksek, 2016 yılında Profesör unvanını aldı. Yazılım, veri tabanı tasarımı, matematiksel modelleme, yapay zekâ, bilgisayar grafikleri, eğitim yönetimi ve sivil havacılık yönetimi konularında dersler verdi ve konferanslara katıldı. Ayrıca, bilimsel dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır.

2012 yılında Türk Hava Yolları'nda “Proje Yöneticisi” olarak iş dünyası kariyerine başlayan Prof. Yüksek, 2013-2018 yılları arasında Eğitim Başkanı olarak Türk Hava Yolları Akademisinin Başkanlığını yaptı. Yine Türk Hava Yolları'nın “Biletleme ve Rezervasyon Sistemi Dönüşümü”, “Eğitim Yönetim Sistemi”, “Online Değerlendirme Sistemi”, ‘Öğrenme ve Eğitim Portali’ gibi projelerin tasarım ve geliştirmesini sağladı.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Aydınlatma Sistemi” ve  “Sağlık Hizmetleri Sistemi” projelerinin tasarım ve geliştirmelerinde yönetici olarak görev aldı.

Prof. Yüksek, TÜBİTAK AR-GE Projesi desteği kapsamında, 3 Boyutlu İnteraktif e-Öğrenme Platformu ile Scorm X-API Standartlarına uyumlu Sanal Gerçeklik ve Simülasyon Öğrenme Uygulamaları projesini geliştirdi. Uluslararası sivil havacılık kuruluşları tarafından düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katılarak Türkiye’yi sivil havacılık alanında başarıyla temsil etti. Prof. Yüksek, Mayıs 2019'da Türkiye SHGM Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı ve Ocak 2021'de Genel Müdür vekili olarak atandı.

Kariyer ve Yetenek Yönetimi adlı organizasyonun kurucu ortağı ve üyesidir. Çeşitli programlama dillerinde (C, C ++, Visual Basic, C #, ASP.net, JAVA, PHP) ve veri tabanı yönetim sistemlerinde (Veri Modelleme (EER Modelleme), SQL Server, Oracle, MySQL) uzmanlaşmıştır. Hâlihazırda Türksat Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Yüksek, evli ve üç kız çocuğu babasıdır.

Devamını oku »
Dr. Ali Taha KOÇ
Dr. Ali Taha KOÇ
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Dr. Ali Taha Koç Ankara’da 1980 yılında doğmuştur.

Lisans eğitimini 2001 yılında, tam burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde bitirdikten sonra, yüksek lisans ve doktorasını yine burslu olarak ABD’deki Teksas Üniversitesi Dallas Elektrik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır.

2006 yılında bir araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) mühendisi olarak ABD’de Intel’e katılan Koç,

Intel’de bulunduğu süre içerisinde 61 patent geliştirmiş, 23 makalesi bilimsel dergilerde yayımlanmış, uluslararası birçok proje geliştirmiş ve yönetmiştir. 2013 yılında Intel’de en çok patent üreten 10 mühendisten biri olarak ödül almıştır.

2014 yılında Türkiye’ye dönüş yapmasından sonra Başbakanlık Baş Müşaviri olarak göreve başlamış ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atanmıştır. Eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Politikaları Başkanlığı’nda Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetmiş ve bu kapsamda tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden Cumhurbaşkanlığı’na bilgi akışını sağlamıştır.

12 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığına atanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinin yanı sıra, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olan Koç, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde  yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir.

Aynı zamanda lisanslı bir pilot olup, ileri derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Devamını oku »
Prof. Dr. İbrahim KALIN
Prof. Dr. İbrahim KALIN
Yönetim Kurulu Üyesi
Devamını oku »
İbrahim EREN
İbrahim EREN
Yönetim Kurulu Üyesi

İbrahim Eren, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur. Londra’da bulunan University of Westminster’dan medya yöneticiliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Eren, medya prodüksiyon sektöründe ulusal ve uluslararası belgeseller, animasyonlar, tanıtım filmleri ve reklamlar olmak üzere birçok programın yapımcılığını üstlendi.

2010 yılından itibaren sırasıyla ATV Avrupa’nın genel müdürlüğü ve ATV’nin genel müdür yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2013 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumunda Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2017 yılından bu yana TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

İbrahim Eren, Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) başkanlığının yanı sıra Türksat Yönetim Kurulu üyeliği ve International Emmy direktörlüğü görevlerini de yürütmektedir.

Devamını oku »
İbrahim KOLCU
İbrahim KOLCU
Yönetim Kurulu Üyesi

1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1996 yılında Cranfield Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı.

İTÜ'den mezun olduktan sonra Ülker-Datateknik firmasında yazılım geliştirici olarak çalıştı. Eylül 1992 - Eylül 1993 yıllarında Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Eylül 1993 - Aralık 2004’te Harran Üniversitesi, Cranfield Üniversitesi ile Manchester Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Kolcu’nun pek çok akademik makalede ve ilgili uluslararası konferanslarda araştırma makaleleri yayınlanmıştır.

Manchester Üniversitesi’ndeki akademik araştırmaları sırasında (Şubat 1998 - Kasım 1999) farklı projelerde kıdemli geliştirici olarak görev yaptı. Ocak 2005 - Eylül 2014 yılları arasında çok sayıda projede bağımsız danışman olarak çalıştı. Kasım 2014 - Kasım 2016 yıllarında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun İncek Veri Merkezi sistem yöneticisi görevini yürüttü. Aralık 2016 - Haziran 2018 tarihleri arasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda, IT altyapısı, veri merkezleri ve kullanıcı ağıyla ilgili faaliyetlerin planlanması, koordine edilmesi ile yönlendirilmesinden sorumlu Teknik İşletme Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Temmuz 2018 - Ağustos 2018 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yaptı. Eylül 2018 tarihinden bu yana Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında Bilgi İşlem Dairesi Başkanı görevini yürüten Kolcu, Haziran 2019 tarihinden beri Türksat Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır.

Devamını oku »
Dr. Şuayip BİRİNCİ
Dr. Şuayip BİRİNCİ
Yönetim Kurulu Üyesi

1998 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Rize’de meslek hayatına başladı ve 2001 yılına kadar Sağlık Ocağı, 112 Acil ve Rize Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. 2001 yılında İstanbul'da çeşitli kamu kuruluşlarında hekimlik yaptı. 2005 ve 2009 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 2009 ve 2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Kasım 2012 tarihinde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri olarak göreve başladı. Mayıs 2014 tarihinden beri Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Dr. Birinci, Ağustos 2018 itibariyle Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Dr. Birinci aynı zamanda TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. 2010 yılında Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını, 2013 yılında Liderlik ve Küresel Girişimcilik Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır. 2013 yılında başladığı Sağlık Kurumları Yönetimi doktora programına halen devam etmektedir.

Çok sayıda mesleki sertifika ve bilimsel makale sahibi olan Dr. Birinci, ayrıca bölgesel ve ulusal bazda çok sayıda kamu e-sağlık projesi (e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi, Teletıp Sistemi, Mekansal İş Zekası Uygulaması (MİZ), Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler Projesi (SİNA), Entegre Kurumsal İşlem Platformu (EKİP) Halk Sağlığı Yönetim Sistemi (HSYS), Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS), Hayat Eve Sığar Uygulaması, Sağlık Pano Uygulaması, AŞILA uygulaması, Hastalık Yönetim Platformu (HYP), Korona Önlem Uygulaması vb.) kurgulamış ve başarıyla hizmete alınmasına liderlik etmiştir.

Devamını oku »
Dr. Yalçın EYİGÜN
Dr. Yalçın EYİGÜN
Yönetim Kurulu Üyesi

1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede, yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

1997 - 2012 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Müdürlüğü’nde görev yapan Eyigün, Raylı Sistem Proje ve Yapım İşlerinden Sorumlu Kontrol Mühendisi, müdür yardımcısı ve müdür olarak çalıştı.

2012 - 2015 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. AYGM’de görev süresi boyunca Kentiçi Raylı Sistem ve Anahat Demiryolu Projeleri Etüt ve Yapım İşleri Sektör Sorumlusu, Avrasya Karayolu Geçiş Projesi Sorumlusu, Marmaray Yapım Faaliyetleri gibi çeşitli görevlerde bulundu.

2015 - 2018 yılları arasında Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2018 - 2019 öğretim yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

8 Mayıs 2019’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı, 19 Eylül 2019’da ise Altyapı Yatırımları Genel Müdürü olarak atandı. Dr. Eyigün, Türksat Yönetim Kurulu üyesidir.

Devamını oku »
Dr. Yunus Emre AYÖZEN
Dr. Yunus Emre AYÖZEN
Yönetim Kurulu Üyesi

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliğinde yüksek lisans öğrenimini, İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinde doktora öğrenimini tamamladı. 2008 - 2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nde Karayolu Projeleri, Raylı Sistem Projeleri ve Ulaşım Ana Planı birimlerinde sırasıyla kontrol mühendisi, şef ve müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2015 yılı Nisan ayında Trafik Müdürlüğü’ne atandı. 23 Mayıs 2016 tarihinde getirildiği Ulaşım Daire Başkanlığı görevini 25 Temmuz 2019 tarihine kadar yürüttü. 2015 - 2019 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kiptaş A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve başkanvekili görevlerinde bulundu.

19 Eylül 2019 - 06 Temmuz 2020 tarihleri arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türksat Yönetim Kurulu üyeliği devam etmektedir. İstanbul Ulaşım Master Planı, İstanbul Lojistik Master Planı ve İstanbul Lojistik Yönetim Sistemi, İstanbul Kent içi Hava Ulaşım (Heliport) Master Planı, Trafik Güvenliği Master Planı çalışmalarında görev yaptı. Hâlihazırda, 06 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atandığı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı görevine devam ediyor.

Devamını oku »