Image
vsat-sistemleri

A Satellite Communication system comprises one or more communication lines/links through satellites. Each link is composed of a pair of ground stations and a satellite. Each link is composed of one transmitter ground station sending microwave signals to satellite (up-link), a receiver ground station receiving this signal from satellite (down-link), and a satellite system having suitable frequency and power. (Figure 2) The antenna of any satellite ground station is able to receive and transmit concurrently depending on the characteristics of the feed apparatus in front of it.

The most widely used Satellite Communication Systems today are VSAT Satellite Systems.

VSAT Satellite Systems

VSAT (Very Small Aperture Terminal) system is the general name of satellite ground stations having antennas with very small diameters (0.7-2.4 m).

The VSAT is a system providing bidirectional satellite communication between the Central Ground Station (Hub Station) and the points far away geographically from each other. The VSAT system supports many systems such as audio, data, internet, intranet, video conferencing, etc.

When terminals operating through VSAT Systems work according to star topology, and traffic outgoing from the terminal always has to land to the central HUB station. As for the VSAT terminal operating on Mesh Topology, traffic is not necessarily collected on the HUB, while communication from terminal to terminal is provided directly through satellite.

The carrier going from the Central VSAT HUB Station towards terminals (the carrier received by terminals) is called Outbound (Outstream), whereas the going from the terminals to the central HUB is called Inbound (Upstream).

VSAT system is currently being used for various applications by many Public/Private institutions and organizations. 

How it works?
Application

VSAT System Equipments

VSAT system equipments are listed in the following.

  • Antenna Stand
  • Antenna Mount
  • Reflector (Dish Antenna)
  • De-icing Unit (Antenna Heater Unit) (Optional)
  • Indoor Equipment (Internal Unit) (Satellite Modem - Satellite Router)
  • LNB-BUC-FEED Equipment and RG-6 Cable-Connector

Antenna Stand

It is a stand made of galvanized iron profile used for fixing the antenna equipments on the floor in VSAT Systems. (Picture 4) The size of antenna stands is given in the following. (Figure 4)

Resim 4

Figure 4

 

 

Figure 4

Anten Mount

VSAT Sistemlerinde anten ekipmanının anten ayağına oturmasını sağlayan ana taşıyıcı kısımdır. (Resim 5)

Resim 5

Reflektör (Çanak Anten)

VSAT Sistemlerinde Elektromanyetik dalgayı toplayarak FEED ünitesine odaklayan ana parçadır.

(Resim 6)

Resim 6

De-icing Ünitesi (Anten Isıtıcı Ünitesi )(Opsiyonel)

VSAT Sistemlerinde anten ekipmanının arka kısmına monte edilen kış şartlarına anten üzerinde kar ve buz birikmesini engellemek için kullanılan bir ısıtıcı sistemdir. De-icing sisteminin manuel konumunda sürekli ısıtma yapar, otomatik konumda ise sensör sistemi kar ve buzu algıladığında ısıtma yapmaktadır. Ayrıca Antenin ön kısmındaki Feed yapısının üzerinde sarılan bir rezistansda (de-icing ünitesinden bir parçası olan ısıtıcı kablo) bu FEED üzerindeki kar ve buzları eritmektedir. (Resim 7)

Resim 7

İndoor Ekipman (İç Ünite)(Uydu Modemi - Satellite Router)

VSAT Sisteminin asıl parçalarından olan Uydu Modemi, müşteri tarafında kullanılmakta olup dış ortamdaki antene bağlı olarak çalışan iç ortam ekipmanıdır. Ara yüzünün Ethernet olması nedeniyle yönlendirme(routing) işlemleri de yapmaktadır. Modülatör, Demodülatör, veri işleme birimi, IP yönlendirme bölümü, Ethernet ara yüzü bölümleri gibi bölümlerden oluşmaktadır. Uydu modemi, arka taraftaki müşterinin lokal ağının (LAN) uydu iletişimine uygun olarak HUB İstasyon tarafındaki büyük ağ ile (WAN) entegresyonunu ve müşteri bilgilerinin, uydu iletişiminde kullanılan formatta iletilmesinden sorumludur. İç ünite olarak da isimlendirilen uydu modemi mutlaka kuru, temiz, serin bir ortamda kesintisiz güç kaynağına (UPS) bağlı olarak çalıştırılmalıdır.  (Resim 8)

  

Resim 8

LNB-BUC-FEED Ekipmanı

VSAT Sistemlerinde antenden alınan çok zayıf elektriksel sinyalleri daha alt frekansta ve daha güçlü bir şekilde uydu modemine yönlendiren ekipmana LNB denir. Uyduya iletilecek sinyalleri uydu frekansına ve anten üzerinden uyduya iletilecek sinyali kuvvetlendiren ekipmana BUC adı verilir.  LNB ve BUC ekipmanlarından gelen sinyalleri anten ekipmanına göndermeye ve almaya yarayan üniteye ise FEED adı verilir. FEED’in LNB ve BUC ile bağlantısını OMT adı verilen ünite sağlamaktadır. (Resim 9)

Resim 9

 

RG6 Kablo-Konnektör

VSAT Sisteminde uydu modemi ekipmanına gelen ve giden uydu sinyallerini anten üzerinde takılı olan LNB ve BUC ekipmanına ileten özel uydu kablosudur. (Resim 10)

Resim 10

VSAT uydu sistemlerinde kullanılan RG6 Kabloların özel koruma kılıflı ve dual olması gerekmektedir. (Resim 11)

RG6

Resim 11

RG6 Kablo için özel contalı F type konektör kullanılması gerekmektedir. (Resim 11)

Resim 12

You can get detailed information by reaching us from the following contact details and send your application to our e-mail address.

e-mail:  vsatsales@turksat.com.tr

T: 0312.615.3000, 0312.583.2000