/
Konya
Genel

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Türksat’ın Desteğiyle Başladı

 

Türksat’ın iletişim ve yayın altyapısını sağladığı 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ilk etabına Konya’da başlandı. 25 takımdan 172 bisikletçinin katıldığı turun ilk etabını Rally takımından Arvid de Kleijn kazandı.

 

İlk etabın startını Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Konya Valisi Vahdettin Özkan verdi. Türksat’ın , Eurosport'a da çıkacak canlı yayınlar için frekans ve uydu desteği verdiği, 72.4 kilometrelik 1. ayak Konya-Konya etabında Mevlana Meydanı'ndan start alan 172 bisikletçi, Kültür Park'ta parkuru tamamladı. Yarışı Rally takımından Arvid de Kleijn, 1 saat 35 dakika 38 saniyelik derecesiyle ilk sırada bitirdi. İlk etapta Norveç'in UNO-X Pro takımından Norveçli Kristoffer Halvorsen ikinci, Fransa'nın Delko takımından Fransız Pierre Barbier ise üçüncü sırayı elde etti.

 

Konya'da koşulan etabın ardından Kültür Park'ta düzenlenen ödül töreninde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın sporculara başarı diledikleri yazılı mesajları okundu. Birinci olan Rally takımından Hollandalı Arvid de Kleijn'a ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu takdim etti.