/
Ankara
Genel

Türksat İnsan Kaynakları Direktörü Alaattin Altıntaş, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “Career Talks” etkinliğine katılarak, Türksat’taki kariyer imkânlarına ve işe alım süreçlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Altıntaş, ASBÜ Kariyer Merkezi tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen “Career Talks” etkinliğinde Türksat’a dair bir sunum yaparak, şirketin faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. Türksat’ın, 2004 yılının Temmuz ayında kurulduğunu bildiren Altıntaş, Türkiye’nin jeopolitik konumunun uzaydaki karşılığı sayılabilecek uydu yörünge haklarının işletilmesinin Türksat’ın görev ve sorumluluk alanı içinde bulunduğunun altını çizdi. Şirketin yeni teknolojilere öncülük etmek amacıyla Türksat haberleşme uydularından ilk olarak 4K Ultra HD TV yayını sağladığını belirten Altıntaş, 2018 yılında HD’nin 16 katı çözünürlüğe sahip Ultra HD 8K test yayınıyla birlikte Türkiye’nin, Dünya’da 8K yayın yapan ilk ülkelerden biri olmayı başardığını açıkladı.

 

Türksat Uydu ve Uzay Teknolojileri Alanında Yetişmiş İşgücünü Yetiştiriyor

Üniversitelerle işbirlikleri ve teknoloji artırımı projeleri gerçekleştirdiklerine değinen Altıntaş, Türksat Model Uydu Yarışması’nın da uydu ve uzay teknolojileri alanında farkındalık oluşturmaya ve uzman işgücü yetiştirmeye yönelik şirket faaliyetleri arasında yer aldığını söyleyerek, gençleri yarışmaya katılmaya davet etti. Türksat’ta yazılım mühendisliği, analiz, sistem mimarı, bilişim teknolojileri analizcisi, entegrasyoncu, bilgi güvenliği personeli gibi birçok alanda personel istihdam edildiğine işaret eden Altıntaş, “Şirketimiz, iletişim ve bilişim sektörüne öncülük etmektedir. Ayrıca, uydu üretim ve tasarım faaliyetlerine mühendislerimizin katılımıyla uydu ve uzay alanında yetişmiş işgücünü de Türksat sağlıyor” diye konuştu.

Altıntaş, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularında olduğu gibi hâlihazırda Türksat 5A ve Türksat 5B uydularında da üretim süreci kapsamında personel yetiştirmeye yönelik eğitimlerin devam ettiğini belirtti. Gençlerin Türksat’taki kariyer fırsatlarına ulaşabilmesi amacıyla öncelikle Kariyer Sistemi kurduklarını bildiren Altıntaş, kariyer fırsatı yakalamak isteyen gençleri başvuruda bulunmaya davet etti.