/
Aşkabat, Türkmenistan
Genel

Bu yıl 11. kez düzenlenen Türkmenistan Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Uydu İletişim, Yayıncılık, Kablo ve TV fuarı (Turkmentel) 10-12 Ekim 2018 tarihlerinde Aşkabat’ta Türksat A.Ş.’nin katılımıyla gerçekleşti.

Türkmenistan Haberleşme Bakanlığı ile Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın birlikte düzenlediği fuarda stant açan Türksat, Orta Asya bölgesinde de televizyon ve internet hizmeti verebilen Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uyduları ile önümüzdeki yıllarda fırlatılacak olan Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının tanıtımını yaptı. Ayrıca, Türkmenistan Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ile Türksat’a ait uydular ile Türkmenistan’a ait Türkmenalem uydusu üzerinden bölgesel işbirliği imkânları değerlendirildi.

Türksat standını Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun yanı sıra, ITU Genel Sekreteri Houlin Zhao, Türkmenistan Haberleşme Bakanı Bayramgeldi Övezov, Aşkabat Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Serdar Akar ziyaret etti.

Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’in öncülük ettiği Türksat heyeti, Türkmenistan programı kapsamında, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’ya nezaket ziyareti gerçekleştirdi.