/
Ankara
Uydu

Uydu Programları Direktörü Nefes, İLTEK Günleri’nde

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Topluluklarından IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 16. İLTEK Günleri’nin konuğu Türksat Uydu Programları Direktörü Mustafa Mehmet Nefes oldu. Genç mühendis adayları ile bir araya gelen Nefes, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın genel yapım sürecine ilişin bilgiler verdi.

IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü’nün 16’ncısını düzenlediği ve 29 Mart 2021’de düzenlenen İLTEK Günleri’nde bir sunum yapan Nefes, haberleşme uyduları açısından yer sabit (geosynchronous) uyduların önemine değinerek Türksat haberleşme uydularına yönelik açıklamalarda bulundu. Türksat’ın uydu hizmetlerini 31 derece, 42 derece ve 50 derece Doğu yörüngelerinde kayıtlı frekans hakları üzerinden yürüttüğünü anlatan Nefes, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B olmak üzere toplam 3 haberleşme uydusuyla faaliyetlere devam edildiğini ve yakın zamanda da Türksat 5A’nın hizmete başlayacağını anımsattı.

İlk yerli ve milli haberleşme uydusu projesi Türksat 6A’ya da değinen Nefes, Türkiye’nin uzaydaki geleceği açısından söz konusu projenin büyük önem taşıdığını söyledi. Artık, uydularda kullanılacak alt sistemlerin, uydu yer istasyonunun ve yazılımların da yerli olarak gerçekleştirilmesini amaçladıklarını kaydeden Nefes, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın genel yapım sürecinin nasıl yürütüldüğüne ilişkin de bilgi verdi.