/
Ankara
Genel

Türksat’ın oturum sponsorluğunda başlatılan Anadolu Bilişim Buluşmaları, “Yeni Normalde Akıllı Belediyecilik” temasıyla dijital olarak gerçekleşti. Etkinliğe ilgili bakanlıklar, genel müdürlükler, Türkiye Belediyeler Birliği, büyükşehir belediyeleri, kamu kesiminden ve özel sektörden uzmanlar katıldı.

Türksat’ın oturum sponsorluğunda başlatılan Anadolu Bilişim Dijital Buluşmaları, “Yeni Normalde Akıllı Belediyecilik” temasıyla gerçekleştirildi. “Erişilebilirlik ve Sürdürülebilirlik” mottosu çerçevesinde “Anadolu Bilişim Buluşmaları” Youtube kanalından canlı yayınlanan etkinlikte Türksat Akıllı Çözümler Proje Yöneticisi Erhan Gündoğdu da konuşmacı olarak yer aldı. Türkiye’de IoT sektörünün geldiği noktaya ve Türksat’ın bu alanda yaptığı çalışmalara değinen Gündoğdu, Türksat’ın kamu kurumları ile bilişim altyapısında neler yaptığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gündoğdu, şirketin özellikle yerel yönetimler için önemli bir çözüm ortağı olabileceğinin altını çizdi. Türksat’ın, kamunun ihtiyaçlarının analiz edilmesinde önemli açılımlar ortaya koyduğuna değinen Gündoğdu, e-Devlet Kapısı’nın yanı sıra veri merkezi, siber güvenlik gibi çözümlerinin bulunduğuna da işaret etti. 

Türksat’ın özellikle kamuda her türlü ihtiyacı analiz ederek en doğru çözümleri uygulayabildiğini söyleyen Gündoğdu, 200’ün üzerinde projesinin olduğuna da dikkat çekti. Gündoğdu şunları söyledi:

Türksat, akıllı şehirler ve akıllı çözümler konusunda yeni değil. Çeşitli görevlerde ve sektörlerde yer almış durumda. Birçok projenin anahtar teslim olarak sunulması noktasında da proje yönetimlerini gerçekleştirdik. Bu durum, Türksat’a çok daha üstten bir bakış açısı sağladı. Yerel yönetimlerin ihtilaçlarına yönelik çözümler sağlayan firmaların ve kamu kurumlarının ihtiyaçlarının tespit edilmesinde öngörü verdi. Bizlere bu alandaki tecrübelerimizin tamamı şunu göstermiştir: Bütün sektöre yön veren temel unsur, yerel yönetimlerin ihtiyaçlarıdır. En temelde bu ihtiyaçların doğru analiz edilmesi, doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve anahtar teslim olarak sunulması gerekmektedir.

Etkinlikte daha sonra Ana Oturumlar, Özel Sunumlar, Sohbet Oturumlar ve Vizyon Sunumlar, belediyeler, kamu kesimi, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile iş dünyasından uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi. Oturumların ardından dinleyicilerden gelen soru ve cevap bölümüyle etkinlik tamamlandı.