04 Temmuz 2024
Uydu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu; yüzde 80 yerlilik oranıyla üretilen Türksat 6A'nın 9 Temmuz Salı günü saat 00.20'de ABD'deki Space X merkezinden fırlatılacağını belirterek, Türkiye’nin dünyada 11. uydu üreticisi olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CNN Türk'te Fulya Öztürk'ün moderatörlüğündeki Akıl Çemberi programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Türksat 6A’yı tasarımdan yazılıma üretebilmek için birçok Türk mühendis yetiştirdiklerini belirten Uraloğlu, Türkiye’nin dünyada 11. uydu üreticisi olduğunu söyledi. Uraloğlu, “Uydumuzun pazarlamasını da yapmış olacağız. Uzayda 15 yıl daha görev yapacak bir uydumuz olacak. Bu sene sonunda görevine başlamış olacak. 10 yıllık bir süreç. Fikir süreci daha uzun. Uydu üretebilecek ve devamındaki cihazları üretecek bir kazanım da elde ettik. Fırlatma ABD'deki Space X merkezlerinden olacak. Uzaydaki devamlılığımızı sağlayacağız ve daha kaliteli ses ve görüntü elde edeceğiz.” diye konuştu.

Uraloğlu: “Uzayda da bir vatanımız var artık”

Türksat 6A’da yerlilik oranının yüzde 80 olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, “20 sene önce 'İHA yapacağız' tartışmalarının ardından bugün 14 tane SİHA kullanılıyor. Hayatımızın o kadar içine girdi ki... Onu yapan ülke bugün geldi 6A'yı yaptı. Türksat, TÜBİTAK, TUSAŞ ve ASELSAN'ımız var. Onların gece gündüz özveriyle, 'Biz yapabiliriz' yaklaşımıyla yaptığı iştir bu.” ifadelerini kullandı. İş birliği yapan paydaşlarla tesislerde uydunun çalışabilirliğini test ettiklerini kaydeden Uraloğlu, “Uluslararası Uzay Ajansı sayesinde uzayda da bir vatanımız var artık çok şükür. Siz onu satın alıyor ve sahipleniyorsunuz. Türksat 6A’dan önce fırlatılacak bir uydu var. Bizim uydumuz da hava şartlarına göre fırlatılacak.” dedi.