20 Ocak 2020
Genel

Dünya’nın en büyük 2. havacılık festivali olan “Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”ne ev sahipliği yapacak Gaziantep’te tanıtım toplantısı düzenlendi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında, rüyaları olan festivali Anadolu’ya taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Teknofest’i Gaziantep’te düzenleyecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayraktar, aday olarak belirlenen kentler arasında tüm kriterlerde Gaziantep’in en üstte yer aldığına dikkati çekti. Bayraktar, Gaziantep’in, sanayi ve akademik yaşam anlamında da Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olduğunu kaydetti.

Gaziantep’in aynı zamanda şehirlerin ve kültürlerin buluşma noktası olduğunu vurgulayan Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti:

Yaklaşık bir saatlik mesafede Şanlıurfa’da Göbeklitepe gibi tarihi bir merkez, çok yakında Kur’an-ı Kerim’de de bahsi geçen Ashab-ı Kehf, yani Yedi Uyurlar’a ev sahipliği yapmış Kahramanmaraş bulunuyor. Birkaç saat uzağımızda Cizre’de benim de ekolünü takip ettiğim, uzmanlık alanım olan robotik ve sibernetik bilimin kurucusu Müslüman bilim adamı Cezeri’nin türbesi var. Öte yandan işgal altında verdikleri bağımsızlık mücadelesiyle sembolleşen şehirlerin buluşma noktası olan “gazi” şehrimiz Gaziantep’e gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Teknofest’i Anadolu’ya taşımalarının amaçlarından birinin de İstanbul’a gelemeyen gençlerle ve çocuklarla buluşmak olduğunu ifade eden Bayraktar, onların gözlerindeki pırıltının en kıymetli umut ışığı olduğunu, bu umut ışığını artırmak istediklerini belirtti.

Havacılık ve uzay alanlarındaki gelişmelerin heyecanını daha çok gencin yüreğine düşürmek istediklerini kaydeden Bayraktar, bu gayenin tam bağımsız ve güçlü Türkiye yolundaki en önemli hazine olduğuna dikkati çekti.

Festival hakkında bilgi veren Bayraktar, Teknofest’in 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Havalimanı’nda yapılacağını söyledi.

“Bir yıl Anadolu’da bir yıl İstanbul’da yapmayı hedefliyoruz”

Teknofestin 2021 yılının Eylül ayında İstanbul’da olacağını belirten Bayraktar, şunları ifade etti:

İnşallah bundan sonra bir yıl Anadolu’da, bir yıl İstanbul’da yapmayı hedefliyoruz. Festivalin ilkinde 560 bin, ikincisinde 1 milyon 720 bin katılımcıyı ağırladık. Sadece 2 yılda bu alanda Dünya’nın en büyük organizasyonu olduk. Bu başarı aziz milletimiz, paydaşlarımız, gönüllülerimiz ve olağanüstü çaba gösteren ekibimize ait. Bu yıl çıtayı daha da yukarılara çekmeyi hedefliyoruz. Roketten uçan arabaya, otonom sistemlerden insanlık yararına teknolojilere kadar birçok farklı alanı içeren toplam 23 dalda 3 milyon avroyu aşan ödül yarışmaları için son başvuru tarihi 28 Şubat 2020. Ayrıca, bu yıl çok daha geniş yelpazede sağlıktan tarıma, çevreye olmak üzere hayatın her noktasına dokunan sadece savunma sanayiinde değil, tüm sivil alanları kapsayan kapsamlı yarışmalar düzenliyoruz. Açıkçası gençlerimizin üreteceği projelerle Dünya’nın geleceğine yön vereceklerine inanıyoruz.

 

“Oldukça zengin aktivitelerimiz olacak”

Yarışmalara katılacak gençlerin yıllar içinde Türkiye’nin en önemli teknolojik girişimlerini kuracağını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer alacağını dile getiren Bayraktar, Teknofest’te tohumlanan düşünce filizlerinin Türkiye’yi Dünya’nın zirvesine taşıyacağını vurguladı.

Bayraktar, yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarındaki girişimlere destek vermeyi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin bu alana ilgisini yükseltmeyi hedeflediklerini anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

2020’de yine havacılık ve akrobasi gösterileri, sürpriz yarışmalar, sergiler, eğitimler ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşacağı uluslararası girişim zirvesi gibi oldukça zengin aktivitelerimiz olacak. Yarışmalara katılacak genç kardeşlerin vakit geçirmeden başvurularını yapması çok önemli. Milli teknoloji hamlesi meşalesini bu yıl Gaziantep’ten yakıyoruz. Cemil Meriç’in dediği gibi ‘ışık Doğu’dan gelir.’ Teknofest ekibi olarak tüm milletimizi 22-27 Eylül 2020’de Doğu’dan yükselecek Teknofest ışığının heyecanına ortak olmaya çağırıyoruz. Destek veren paydaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve Teknofest İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır da milli teknoloji hamlesine 7’den 77’ye herkesi ortak etmek istediklerini belirtti. Festivali bu yıl Gaziantep’te yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kacır, festivalde roket yarışmasından uçan araba tasarım yarışmasına kadar birçok alanda yarışmalar düzenleneceğini ifade etti. Kacır, bu yıl Gaziantep’te ilk defa biyoteknoloji inovasyon, tarım teknolojileri ve çevre enerji teknolojileri yarışması düzenleneceğini bildirdi.

 “Gaziantep lojistiğiyle, coğrafyasıyla buna hazır”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep’in eski bir medeniyetin taşıyıcısı olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

Dünya Orta Çağı yaşarken İbni Haldun, İbni Sina’nın yeşertmiş olduğu medeniyetin taşıyıcısıyız. Önümüzde kocaman bir fırsat var. Festival, dönüşümü getirecek. Festivalden önce bunu başarmamız lazım. Gidecek çok yolumuz, ulaşmamız gereken hedeflerimiz var. Gaziantep lojistiğiyle, coğrafyasıyla buna hazır.

Gaziantep Valisi Davut Gül de kentin dua almış, mazlumlara kucak açan bir şehir olduğunu, Teknofest’in İstanbul’dan sonra Gaziantep’te yapılmasından gurur duyduklarını söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de Teknofest gibi milli teknoloji hamlesine katkı veren bir organizasyonun paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.