Karaismailoğlu: “Türkiye’de artık darbeler defterinin kapandığını milletimiz tüm Dünya’ya gösterdi.”

Buradasınız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde Türksat A.Ş. Gölbaşı Yerleşkesinde şehit olan Ahmet Özsoy ve Ali Karslı için düzenlenen anma programına katıldı. Bakan Karaismailoğlu, FETÖ’nün yaptıkları karşısında milletimizin canından dahi vazgeçtiğini ama vatanına el sürdürmediğini vurgulayarak, “Milletimiz, Türkiye’de artık darbeler defterinin kapandığını tüm Dünya’ya gösterdi” diye konuştu. Şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin katılımıyla düzenlenen programa Bakan Karaismailoğlu’nun yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Ömer Fatih Sayan, Selim Dursun ve Enver İskurt, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türksat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek ve Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen katıldı.

 

Milletimizin cesaretinin dünyada emsali yok

Türk milletinin kararlılığı ve mücadeleci ruhuyla darbelere karşı duruşunun, ülke tarihinin en karanlık gecelerinden birini aydınlığa kavuşturduğunu dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan Dünya’da eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın onurunu yaşıyoruz. 15 Temmuz zaferi, tanklara ve uçaklara meydan okuyan milletimizin, şehit ve gazilerimizin onurudur.

Karaismailoğlu, bu zaferin, Çanakkale ve Sarıkamış ruhunun hâlâ taze olduğunu gösterdiğini belirterek şöyle konuştu:

FETÖ’nün yaptıkları karşısında milletimiz canından vazgeçmiş ama vatanına el sürdürmemiştir. Milletimiz, bu darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. 15 Temmuz gecesi millet eğilmedi; Türkiye yenilmedi. Canları pahasına tankların, bombaların karşısına dikilen milletimiz, kadim tarihimizde yeni bir dönem başlattı. Adeta destan yazarak, tarihimizin gurur dolu sayfalarına bir yenisini daha ekledi. Dünya’da emsali olmayan bir cesaret ve maneviyatla milli birliğimiz ve irademiz üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan karanlık oyunları bozdu.

Bakan Karaismailoğlu, milli iradeye karşı gerçekleştirilen “alçak” teşebbüs sırasında şehit olan Türksat çalışanları Ahmet Özsoy ile Ali Karslı’nın yanı sıra, şehit olan tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Şehitlerimizin emanetini asla yere düşürmeyeceğiz

Türksat’ın çalışmalarını başarılı ve kesintisiz bir şekilde sürdürerek uydu yayıncılığında uluslararası alanda önemli bir aktör olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, haberleşme uydusu Türksat 5A’yı 2020’nin son çeyreğinde, Türksat 5B’yi ise 2021’nin ikinci çeyreğinde uzaya göndermeyi planladıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın da 2022’de uzaya gönderileceğine dikkati çekerek, “Türksat 6A’nın üretilmesiyle Türkiye, Dünya’da haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.” dedi.

Söz konusu uyduların dev yatırımlar olmanın ötesinde, Türkiye’yi bölmeyi hedefleyen tüm hainlerin heveslerini kursaklarında bıraktığını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

Aslında yapılan her bir kilometre yol, inşa edilen her okul, hastane, köprü ya da açılan bir fabrika, bu zalimlere milletimizin indirdiği bir tokattır. Canlarını veren şehitlerimizin fedakârlıklarının, çabalarının, emanetlerinin boşa gitmediğinin ispatıdır. Bizler de onlar gibi canımız pahasına bu emanete sahip çıkacağız. Canı gönülden inanıyorum ki biz birlikte olduğumuz sürece şehitlerimizin emanetini asla yere düşürmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 15 Temmuz gibi bir günü bir daha hiç yaşanmamak üzere tarihe gömdük. Ancak, asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

“Haklarını ödeyemeyiz, Allah onlardan razı olsun”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da darbecilerin silahla tehdit ettikleri Türksat çalışanlarına yayınları kestiremediklerini, son çare olarak yerleşkeyi bombalayarak yayınları kesmeyi hedeflediklerini söyledi.

Menfur amaçlarına ulaşamayan teröristlerin, Ahmet Özsoy ile Ali Karslı’yı şehit ettiklerini belirten Sayan, şöyle konuştu:

Hainler, Ferhat Derecik, Muhammed Emin Sergili, Bilal Davut Hasetçi ve Halil Ersoy’u ise yaraladılar. Şehit ve gazilerimiz bizim ve milletimizin gönlünde, dualarında, isimleri ise tarihin ve Türksat’ın koridorlarında yankılamaya sonsuza dek devam edecek. Haklarını ödeyemeyiz, Allah onlardan razı olsun.

Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek de hain darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen ihanet girişiminin hâlâ zihinlerde çok taze olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

15 Temmuz gecesi yaşanan tüm zorluklara rağmen çalışanlarımızın üstün gayretiyle, Türkiye’nin iletişim omurgası 7/24 kesintisiz bir şekilde ayakta kaldı. Böylesi bir alçak girişim karşısında dahi hainlere geçit vermeyen Türksat, yolundan şaşmayarak, hedeflerinden uzaklaşmayarak, her zaman daha ileriye gidecek. Türksat’ın en önemli vizyonu, kendi yeni organizasyonel yapılanmasıyla ve global projeleriyle Büyük Türkiye hedefinin ana unsuru olmaktır.

Program, şehit ailelerine ve gazilere günün anısına hatıra takdim edilmesiyle birlikte sona erdi.