13 Mart 2019
Genel

Okullara uydu üzerinden internet hizmeti sağlanmasına yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türksat A.Ş. arasında devam eden işbirliğinin kapsamı, yenilenen sözleşmeyle genişletildi.

Türksat ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü arasında sözleşme imzalanması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Binası Başöğretmen Salonunda tören düzenlendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, törende yaptığı konuşmada, zeki, ahlaklı ve erdemli bireyler yetiştirilmesiyle ülkelerin güçleneceğini, bunu yapabilmenin tek yolunun ise eğitim sisteminin sağlam temeller üzerine kurulması olduğunu söyledi.

Sayan, eğitimin teknolojiye uyum sağlaması noktasında imkânlar sunmaya devam ettiklerini vurgulayarak, eğitim alanında büyük atılımlar yapıldığını hatırlattı. Sayan, konuşmasına şöyle devam etti: 

Özellikle eğitimin teknoloji ile entegre olması noktasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın altını çizdiği ve eğitimin özünde bir insan meselesi olduğu temelinden yola çıkarak belirlediği 2023 Eğitim Vizyonu sayesinde bugün eğitimde bambaşka fırsatların, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza sunulduğunu ifade etmek isterim. Yine Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi asıl olan medeniyet perspektifimizi korumaktır. Bunu yaparken ne evrenseli yakalayacağız diye kendimizi inkâr edeceğiz, ne de mevcudu koruma saikiyle Dünya’dan kopacağız. Bu minvalde bizim en büyük yardımcımız Dünya’daki tüm bilgileri bize kolayca ulaştıracak bilgi teknolojileridir.

“İnternet erişimi olmayan okulumuz kalmayacak”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç de bilgiye erişim olmadan yeni nesillerin Dünya ile rekabet edebilir hâle getirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Okulların yaklaşık üçte ikisine akıllı tahtaların konulduğunu hatırlatan Denemeç, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda çocuklara en iyi becerileri kazandırabilecek yatırımları yapma gayretinde olduklarını söyledi.

Denemeç, Türkiye’de internet hatlarının ulaştırılmasının maliyetinin çok yüksek olduğu bölgeler olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Günümüzde internetin olmaması elektriğin olmaması kadar önemli. Çünkü bilgiye erişemiyorsunuz. Türksat gibi bir kurumumuz, uzayda dolaşan uydularımız var. Onların vasıtasıyla bu okullarımıza internet erişimini sağlama imkânımız olacak. Bir kısmına, yaklaşık yarısına zaten sağlamıştık. Şu an yaklaşık 5 bin 100 okulumuz uydu üzerinden internete önümüzdeki süreçte erişmiş olacak. Böylece internet erişimi olmayan okulumuz da kalmayacak.

Konuşmaların ardından iki kurum arasında sözleşme imzalandı.