04 Kasım 2019
Genel

Türkiye’nin en büyük AR-GE projesi olan Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı kapsamında ATO Congresium’da paydaş kurumların proje yöneticilerinin katıldığı panelde değerlendirildi.

Panelin moderatörlüğünü yapan Türksat Ar-Ge Uydu Tasarım Direktörü Tayfun Dar, Türksat 6A uydusunun kamuya mal olmuş bir platform olduğunu belirterek, 15 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı imza töreniyle başlayan projenin 2022 yılında uydunun uzaya fırlatılmasıyla sona ereceğini söyledi.

Türksat Uydu Programları Direktörlüğü Teknik Uzmanı Caner Altıkulaçoğlu da 2004’ten bugüne kadar gelinen süreçte proje için yerli üretim ve sanayileşme doğrultusundaki gerekli eğitim programları ile AR-GE çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Altıkulaçoğlu, “Türksat 6A uydusu 42 derece Doğu boylamında 15 artı 1 yıl hizmet verecek durumda tasarlanarak, Türkiye, Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın bir kısmını kapsayacak şekilde uluslararası standartlara göre modellendi” şeklinde konuştu.

TÜBİTAK, Türksat 6A Proje Yöneticisi Cevher Levent Ertürk de proje kapsamındaki iş paketlerini ve uçuş ekipmanlarını tasarlayarak test ettiklerini belirtti. Ertürk, proje için gerekli modellerin testlerini büyük ölçüde tamamladıklarını bildirerek, “Tüm uyduyu simüle edecek temsili ekipmanların yeterliliği, sistem doğrulamasıyla kanıtlanmış olacak.” ifadesini kullandı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Türksat 6A Proje Yöneticisi Deniz Ulu ise uzay sistemleri entegrasyonunun test işlemleri konusunda önemli değer ürettiklerini dile getirdi. Ulu, montaj ve entegrasyon testlerini kendi tesislerinde doğruladıklarını ve 2022 yılında uydunun yola çıkmasını planladıklarını söyledi.

Türksat 6A Proje Yöneticisi Önder Belce, görev yükünün üretiminden ve tasarımından sorumlu olduklarını, gelinen aşamada 5 ekipmanın 4’ünün testinin başarıyla tamamlandığını anlattı. Belce, kalan 1 ekipmanın testinin de bu yıl tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

CTech firması Türksat 6A Proje Yöneticisi Hüseyin Erkut da uydudan alınan verilerin yer istasyonuna aktarımı için geliştirilen 13 ekipmanın 11’inin yerli olarak geliştirildiğinin altını çizdi. Erkut, söz konusu 11 ekipmandan 9’unun kalifikasyonunun tamamlandığını, uçuş modeli için de çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.