08 Mayıs 2019
Genel

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, 31 derece Doğu lokasyonuna atılacak Türksat 5A haberleşme uydusunun, bir aksilik olmazsa 2020 yılının ikinci çeyreğinde ABD’nin Florida eyaletindeki fırlatma rampasından uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Satellite 2019 fuarında Türksat’ı ziyaret eden SpaceX Üst Yöneticisi Gwynne Shotwell, Genel Müdür Şen ve Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok ile toplantıda bir araya geldi.

Şen, Türksat 5A ve Türksat 5B uydularına ilişkin bilgi alışverişinde bulunulan toplantının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin aktif uydu filosunda 3 haberleşme uydusunun bulunduğunu, Türksat 5A, Türksat 5B ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’nın yapım çalışmalarının ise devam ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2019’da Türksat olarak yer aldıklarını ifade eden Şen, “Türksat olarak fuar kapsamında uydu üreticileri ve işletmecileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimiz ülkemiz adına çok olumlu ve verimli geçti.” dedi.

Bu fırlatmanın Türkiye için güzel bir deneyim olacağını belirten Şen, “Bu, gelecekteki projelere de kapı açacak. Yabancı şirketin, uzayla ilgili birçok gelecek projesi var. Birlikte çalışmak her iki şirkete de birçok fırsat sunacak.” diye konuştu.

 

"Uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajı başladı"

Hasan Hüseyin Ertok da Türksat 5A uydusunun yapımına Airbus D&S firmasının Fransa ve İngiltere’deki tesislerinde takvime uygun şekilde devam edildiğini söyledi.

Uydunun panellerinin, iki ay önce İngiltere’nin Portsmouth şehrine getirildiğini anlatan Ertok, uydu üzerine faydalı yük ekipmanları montajının başladığını ifade etti.

Ertok, montaj işleminin tamamlanmasının ardından uydunun alt sistem testlerine başlanacağı bilgisini vererek, “Bu testin ardından uydu Ağustos’ta Fransa’ya gönderilecek. Burada servis modül ve faydalı yük modülü bir araya getirilerek, uydu seviyesi testlerine başlanacak.” dedi.

Ertok, Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle sadece yayıncılık alanında değil, aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika’yı kuşatan kapsama alanına sahip olunacağını bildirdi.

 

“Türksat 5B, 50 Gbps’nin üzerinde kapasite sağlayacak”

Türksat 5B haberleşme uydusunda da çalışmaların hızla devam ettiğini dile getiren Ertok, uydunun panellerinin üretiminin İngiltere’de devam ettiğini söyledi.

Ertok, gelecek aylarda panellerin Portsmouth’a götürüleceğini, faydalı yük ekipmanlarının montajına başlanacağını ifade etti.

Türksat 5B uydusunun 42 derece Doğu yörüngesinde işletileceğine dikkati çeken Ertok, uydunun 50 Gbps üzerinde Ka-Bant kapasitesi sağlayacağını kaydetti.

Uydunun, internet ve veri haberleşmesinde önemli bir boşluğu doldurmasının amaçlandığına işaret eden Ertok, 2021’in ilk çeyreğinde uzaya fırlatılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

 

“Fırlatmayı dört gözle bekliyoruz”

SpaceX üst yöneticisi Gwynne Shotwell de Türklerle çalışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Türk şirketiyle Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının fırlatılmasına ilişkin iki projelerinin bulunduğunu anımsattı.

Bu projelere yenilerini eklemek istediklerini dile getiren Shotwell, “Şu anda, Türksat ile üzerinde çalıştığımız bizi heyecanlandıran iki misyonumuz var. Program şu ana kadar çok iyi gitti, her şey yolunda görünüyor. Fırlatmanın gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz” dedi.