23 Mayıs 2024
Uydu

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TÜRKSAT 6A'nın Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu ve yapım çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Gelecek dönemde gözlem ve haberleşme uyduları tarafında yeni projelerle çok daha hızlı bir gelişimin içinde olunacak. Bundan sonraki amaç Türkiye'yi bölgenin uydu teknolojileri üreten merkezi haline getirmek." dedi.

Bu yıl 6'ncısı "Gelecekteyiz" sloganıyla düzenlenen "AI Tomorrow Summit 2024", Ankara Bilkent Hotel ve Konferans Merkezi'nde başladı. Türksat Genel Müdürü Ertok, "Göklerden Öte İstikbale Doğru: Uzay" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uzayı ülke ihtiyaçları için kullanmasının 1980'li yıllara dayandığını söyledi.

Ertok, uydu alanında ülkenin yaptığı çalışmalara değinerek, 30 yıl önce Türkiye'nin kendi uydularıyla haberleşme imkânlarını ve hizmetlerini sağlayan ülkeler arasına girdiğini anımsattı.

Türksat'ın filosunda şu an aktif 5 haberleşme uydusu bulunduğunu anlatan Ertok, TÜRKSAT 5A ve 5B uydularının 2 yıl önce hizmet vermeye başladıklarını hatırlattı.

Farklı frekans bantlarında hem iyi yayıncılığı hem de özellikle veri haberleşmesi alanında ciddi kapasite artışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Ertok, “Önümüzdeki aylarda da TÜRKSAT 6A uydusuna kavuşmayı bekliyoruz. TÜRKSAT 6A bu ülke için çok önemli bir proje. Yaklaşık 10 yıl önce başlatılan bu proje zorlu bir süreçten geçti, çalışmalar tamamlandı. Kendi mühendislerimizin tasarladığı, yüksek yerlilik oranına sahip. Haziran başında Florida'ya nakliyesi yapılacak. Temmuzun ikinci haftası uzaya gönderilecek. Gelecek dönemde gözlem ve haberleşme uyduları tarafında yeni projelerle çok daha hızlı bir gelişimin içinde olunacak. Bundan sonraki amaç Türkiye'yi bölgenin uydu teknolojileri üreten merkezi hâline getirmek. Sadece kendi ihtiyaçlarımız değil, başka ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler üreterek, uydular üreterek Türkiye'yi bu konuda bir merkez hâline getireceğiz." diye konuştu.