27 Ekim 2017
Genel

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularının yapımı için en iyi teklifi veren Airbus Defence and Space (Airbus D&S) firmasıyla 9 Kasım'da Global Satshow’da sözleşme imzalanacağını bildirdi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 31 derece Doğu, 42 derece Doğu ve 50 derece Doğu olmak üzere üç faklı yörüngede uydu hizmeti verdiğini söyledi. 42 ve 50 derece Doğu yörüngelerini Türksat uydularının kullandığını belirten Arslan, 31 derece Doğu yörüngesinde ise kiralık uydunun hizmet verdiğini ifade etti.

31 derece Doğu yörüngesindeki kiralık uydu yerine Türkiye’ye ait bir uydunun fırlatılması amacıyla Türksat 5A ve Türksat 5B uydularıyla ilgili süreçleri başlattıklarına işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

Söz konusu uyduların yapımı için Dünya’nın önde gelen 3 firması teklif verdi: Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya’dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada-ABD ortaklığındaki MDA/Space Systems Loral. Teknik açıdan üçü de yeterli bulundu. Görüşmeler sonunda mali açıdan ve yerli katkı anlamında Airbus en uygun teklifi verdi.

Airbus D&S ile 9 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek Global SatShow etkinliğinde sözleme imzalanacağını ifade eden Arslan, sözleşmenin hemen ardından uyduların üretimine başlanacağını söyledi.

Bakan Arslan, Türksat 5A’yı 2020’de, Türksat 5B’yi ise 2021’de uzaya göndermeyi hedeflediklerini bildirdi.

Uydu konusunda sınıf atlayacağız

Türksat 6A’ya ilişkin olarak da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini anımsatan Arslan, söz konusu uyduyu 2020’de uzaya göndermeyi amaçladıklarını söyledi.

Arslan, süreç sonunda 3 olan uydu sayısının 6’ya çıkacağına dikkati çekerek şunları söyledi: 

Dünya’da sadece beş ülkenin ilk kullanım hakkına sahip olduğu bir özellik var. Yeni kullanıma açılan frekans bant aralığı olan yeni Ku-Bant. Türkiye de yeni Ku-Bant frekansını kullanan ilk ülkelerden birisi olacak. Uzayda 6 haberleşme uydusuyla ciddi bir yer almış olacağız, adeta bu konuda sınıf atlayacağız.