Uydularımız

Buradasınız

Türksat 3A Uydusu

Türksat 3A uydusunun üretimi, 10 Şubat 2006 tarihinde Alcatel firması ile yapılan anlaşma kapsamında başlamıştır. Uydu, Fransız Guyanası‘nda yer alan Kourou Guyana Uzay Merkezi‘nden 13 Haziran 2008 tarihinde 01:05‘te Ariane 5 roketiyle uzaya gönderilmiştir. 42° Doğu lokasyonunda hizmet vermektedir.

Diğer uydularımıza kıyasla daha yüksek bir kullanım kapasitesine sahip olan Türksat 3A uydusu, hem uydu haberleşme hizmetleri, hem de Avrupa, Türkiye ve Orta Asya üzerinden doğrudan TV yayınları için kullanılmaktadır. Türksat 3A uydusunun sahip olduğu yüksek alış gücü avantajına sahip Türkiye kapsama alanı, Türkiye‘den uplink yapacak TV yayınları, genişbant veri hizmetleri, VSAT ve darbant veri hizmetleri için kullanılmaktadır. Böylece küçük çaplı ve düşük maliyetli uplink sistemleriyle uydu üzerinden hizmet veren kullanıcılara büyük kolaylık sağlanmıştır.

Türksat 3A Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.

Türksat 4A Uydusu

Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının tedariki için 7 Mart 2011 tarihinde Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) firması ile sözleşme imzalanmıştır. Türksat 4A haberleşme uydusunun üretim ve test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 8 Ocak 2014 tarihinde Sayın Başbakanımızın katıldığı bir tören yapılmış; uydu, 14 Şubat 2014 tarihinde Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Proton roketiyle uzaya gönderilmiştir. Türksat 4A, Ku-bant 'ta Türkiye, Kuzey Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya ile Sahra Altı Afrika bölgelerini kapsamaktadır. Uydu üzerinde ayrıca Ka-Bant da kullanılmaktadır. Daha önce hizmet verilemeyen Sahra Altı Afrika’ya da Türksat 4A aracılığıyla DTH, SNG, VSAT gibi hizmetlerin pazarlanması mümkün olmaktadır. Türksat 4A, 42° Doğu yörüngesinde, 2016 yılı başında ömrünü tamamlaması beklenen Türksat 2A’nın yerini alırken, önemli bir kapasite artışı da sağlamıştır. Bu yörüngedeki Türksat uyduları üzerinden yayın yapan TV sayısı 2014 yılı sonu itibarıyla 580’e ulaşmıştır.

Türksat 4A Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.

Türksat 4B Uydusu

Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşme uydularının tedariki için 7 Mart 2011 tarihinde Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) firması ile sözleşme imzalanmıştır. 50° Doğu boylamında görev yapan Türksat 4B uydusunun üretimi ve testleri 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır. 16 Mayıs 2015’teki Proton roketi arızası sonrası durdurulan fırlatmalar, 28 Eylül 2015 tarihinde başlamıştır.

Türksat 4B haberleşme uydusu, 16 Ekim 2015 Cuma günü 23.40’da (TSİ) Kazakistan Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatılmıştır. Türksat 4B haberleşme uydusu, Türkiye, Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Çin’in Batısını içine alan Güney Batı Asya’yı kapsama altına almaktadır. Türksat 4B haberleşme uydusu üzerinden Ku frekans bandında TV yayıncılığına ilave olarak Ka frekans bandındaki spot kapsama alanları ile yüksek hızlı ve daha düşük maliyetlere sahip internet erişim hizmetleri sunulacaktır. Türksat 4B ile birlikte 50° Doğu yörüngesinde ilk defa Türksat uydusu işletlmektedir.

Türksat 4B Bilgi Kartına göz atmak için tıklayın.