Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi düzenlendi

Buradasınız

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) işbirliğiyle düzenlenen Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, 13 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşti.

Zirvede, “2016-2019 Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı” çerçevesinde yapılan ve yapılması gereken eylemler siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla masaya yatırıldı.

Genel Müdürümüz Cenk Şen de zirvede yaptığı konuşmada yerli ekonomiyi destekleme noktasında ürünlerin akreditasyonuna yönelik bir laboratuvar kurmaya çalıştıklarını belirterek, “İnsanlara daha bilinçli seçme alternatifleri oluşturacak bir ekosisteme referans oluşturmak için çalışmalarımızı başlattık. İnşallah kısa sürede bitireceğiz.” dedi.

Şen, Türksat’ın e-Devlet Kapısı üzerineki verilerin korunması için gerekli mimariyi oluşturduğunu, kamu kurumlarının kendi politikalarını gerçekleştirmesine yardımcı olduklarını söyledi.

Siber güvenliği bir ihtisaslaşma alanı olarak gördüklerini dile getiren Şen, konuşmasına şöyle devam etti:

Siber güvenlik bir tansiyon ilacı gibi, antibiyotik değil. Antibiyotikle bakteri ölüyor ve hastalıktan kurtuluyorsunuz. Tansiyon ilacını ise her gün aynı saatte içmeli ve tansiyonunuzu ölçerek takibini yapmalısınız. Siber güvenlik de öyle. Eğitimin ihtisaslaşmasına önem veriyoruz. Yerli sistematiğin gelişmesi çok önemli. Türk firmaları çok dağılmamalı, çok büyümemeli. Her şeyin bir basamağı var. Küçük ölçekle başlamak ve ihtisaslaşmak daha önemli. Her derde deva bir şey üretmeyin.

“Yeni politikalara ihtiyaç var”

Genel Müdür Şen, kurumlara sızma testleri yaparak siber güvenlik mimarilerini değerlendirdiklerini, böylece eksiklerin tespit edilmesine destek sağladıklarını bidirdi.

Siber güvenlik konusunda kurumsal farkındalığın oluşturulmasında da rol aldıklarını ifade eden Şen, şunları söyledi:

Şu anda çoğumuzun elinden veriler kaçıyor ama farkında değiliz. Sistemin içinde olan insanların dışında bir katman daha oluşturmanız gerekir. Herhangi bir kuruma yapılan saldırının benzeri sizin kuruma da yapılabilir. Proaktif reaksiyon göstermelisiniz.”

Verilerin korunması için sürekli yeni politikalara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Şen, bu kapsamda tekdüzeliği kıran, alışkanlıkları değiştiren yeni yöntemlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Etkinlik Yeri: 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu/Ankara
Etkinlik Tarihi: 
Salı, Şubat 13, 2018